Instalacja "Marzec '68" w Galerii Szyb Wilson w Katowicach
"Wywiad z autorami instalacji “Marzec’68”
GALERIA SZYB WILSON·29 MARCA 2018
Wywiad z autorami instalacji "Marzec'68" – Janem Jagodą i Anną Bierońską
Co zamierzaliście osiągnąć i dlaczego zdecydowaliście się na taką formę?
– Chcieliśmy stworzyć przestrzeń otwartą – zachęcającą, do tego żeby w nią wejść, doświadczyć jej, otaczającą widza. Dlatego postawiliśmy na kolaż, który jest żywy i wciągający.
Co najbardziej chcieliście podkreślić?
– Zależało nam na tym, aby ta instalacja miała wartość przede wszystkim edukacyjną, ponieważ dzisiaj, pomimo 50 rocznicy tych wydarzeń, mówi i wie się o tym niewiele.
Jakie wydarzenie wspominacie najbardziej?
– W Gdyni znaczono protestujących niebieską farbą, żeby służby porządkowe wiedziały, kto jest zamieszany i kogo należy ukarać. Dlatego w naszej instalacji pokazaliśmy niebieskie zacieki otaczające anonimowe postacie.
Co wam się kojarzy z marcem 68?
– Panowała wtedy ogólna psychoza, obawiano się, że wybuchnie kolejna wojna światowa. W Polsce były to głównie incydenty w miastach studenckich – Kraków, Katowice, Warszawa, Łódź, Gdańsk. W tym samym czasie poza krajem miały miejsce inne przełomowe zajścia. To była między innymi woja w Wietnamie, "praska wiosna" czy zamieszki w Niemczech. Tłem do tamtych wydarzeń była oczywiście buntownicza muzyka bigbeatu napędzająca kontestatorskie ruchy hippisowskie.
Jak odbieramy te wydarzenia dzisiaj?
– Mało kto pamięta, co się wtedy wydarzyło. A szkoda, bo był to naprawdę gorący okres w historii. Dlatego postanowiliśmy o tym przypomnieć za pomocą tego kolażu. Dla uwydatnienia specyfiki okresu około 68 roku przypomnieliśmy hipisowską młodzież. Celowo użyliśmy wyrazistych kolorów, motywu niezapominajki i wycinków z gazet. Forma graffiti miała za zadanie nadać realnego charakteru.
Galeria Szyb Wilson, 09.03.2018 r."